O nás

Jedním ze zakladatelů společnosti TXB Group s.r.o. je Diakonie Broumov, s.d.

Prvotní myšlenka, která vedla k vývoji technologií TXB vychází z nerudovské otázky „Kam s ním?“
A nešlo tady o starý slamník, ale o tuny nepoužitelného oblečení, které po vytřídění použitelného a nositelného ošacení musela Diakonie Broumov ještě donedávna vozit na skládku či do spalovny. Z celkového objemu toho, co Diakonie Broumov sveze z celé ČR, se až 90 % dá smysluplně využít.
Jen pro představu – pokud odložíte nějaké nepotřebné ošacení do „pískového“ kontejneru s logem Diakonie Broumov, doputuje tento textil do Broumova, kde se na karuselové třídící lince roztřídí na jednotlivé sorty. To nejlepší zůstává v ČR a putuje do našich charitativních obchůdků z jejichž výnosů financujeme svoz textilu z celé republiky (tady jde přibližně o 2 % ze svezeného materiálu). Další více než třetina se dá použít jako oblečení pro trhy a klienty, kde jsou nižší nároky na módnost – jde především o klienty azylových domů a podobných zařízení pro sociálně vyloučené občany a starší (nicméně zcela bezvadné) kusy ještě poslouží ve vybraných zemích Afriky. Nesmíme zapomínat ani na naše nejlepší přátele – psy. Diakonie Broumov dodává zdarma deky do psích útulků – tedy zdarma je to pro útulky, diakonie s tím má poměrně velké náklady. Materiál musí svézt, roztřídit a pak dopravit do útulků. No a dostáváme se k další více než třetině materiálu, který obsahuje poškozené oblečení – z ekonomických důvodů nemá smysl jej opravovat, proto se jeho velká část používá jako surovina pro výrobu čistících hader, ale také například koberců a výplňového materiálu. Takže pokud máte auto, tak určitě máte i výrobek, který vznikl recyklací použitého oblečení – většina koberečků v automobilech vzniká totiž z použitého oblečení a to dokonce i u prémiových značek. Několik procent pak tvoří třeba peří a další specifické komodity, které se dají dál využít.
Ať se však diakonie snaží sebevíc, zhruba 10 % textilu již není nositelná a s ohledem na to, že je složena z více komponent, není ani materiálově využitelná (například na zmíněné koberečky). A tím se dostáváme na začátek. Kam s ním? Dosud tyto oděvy končily na skládce či ve spalovně. To představuje zátěž pro životní prostředí, ale také zátěž pro diakonii. V některých měsících mohou náklady na skládkování přesáhnout i 100 tisíc korun. Při snaze vyřešit ekologický i ekonomický problém vznikl nápad vyrábět z odpadního textilu výrobek, který by byl široce uplatnitelný, splňoval principy cirkulární ekonomiky a diakonii pomohl ekonomicky. No a to je začátek cesty k vývoji textilních desek Textile Board (TXB).

Vývoj základních konstrukčních desek byl plně v režii Diakonie Broumov, s.d. Na vzniku desek TXB ART se pak podíleli významní odborníci z Technické univerzity v Liberci (Fakulta textilní, Katedra hodnocení textilií).

Schéma toho, co se děje s použitými oděvy ve chvíli, kdy je odložíte do kontejneru na použitý textil je na následujícím obrázku: